Skip to content
Menu
Jak uczyć dziecko wyrażania emocji

Jak uczyć dziecko wyrażania emocji

My, jako rodzice z wielkim zaangażowaniem podnosimy umiejętności naszych dzieci w dziedzinie sportu, tańca, malowania, czy zapisujemy je na dodatkowe lekcje z matematyki. Rzadko kiedy skupiamy się na tym, aby nasze dziecko wyrosło na wyposażone w umiejętności  wyrazania swoich emocji. 

Dlaczego wyrażanie emocji jest wazne?

Emocje są  reakcjami na różne doświadczenia w naszym życiu. Ich wyrażenie jest niezwykle ważnym etapem, który powinien nastąpić po trudnym wydarzeniu. Jeśli zaczniemy zatrzymywać emocje, one beda sie gromadzić w naszym ciele. Jesli będziemy udawać, ze ich nie ma, wtedy nasze samopoczucie będzie coraz gorsze. Jesli my, jako rodzice – zachęcamy nasze dziecko do tego, aby :”przestalo sie źle zachowywać”, nie dając mu żadnych wskazówek co zrobic z emocjami zgromadzonymi w ciele, dajemy mu jednocześnie znak, że go nie akceptujemy wraz z jego emocjami. My, jako rodzice powinnismy wziąć odpowiedzialność, za przeprowadzenie naszych dzieci przez każdą falę trudnych emocji i pokazać im jak zrobić to w najlepszy sposób. 

Dlaczego wsparcie rodzica jest niezbędne?

Dzieci uczą sie przez obserwację i naśladowanie. Jesli dziecko będzie słyszeć od Ciebie, drogi rodzicu, ze Ty również masz swoje emocje i jest to zupelnie naturalne – ono poprzez naśladowanie będzie zachowywać się podobnie. Jesli na przyklad po trudnym dniu powiesz: “Dzisiaj miałam dużo emocji w pracy, przede wszystkim miałam dużo złości i frustracji – ale wyrzuciłam tą złość ze mnie poprez oddychanie, dzięki temu teraz czuję sie całkiem nieźle”. Jesli natomiast przyjdziesz z pracy do domu i dziecko bedzie słyszało tylko krzyk – ono nie zrozumie, ze Ty czujesz zmęczenie  czy frustrację.  Twoj krzyk niewiele nauczy twoje dziecko o emocjach. Pamietaj, ze Ty jesteś pierwszym nauczycielem dziecka, ty mu pokazujesz świat emocji i w jaki sposób je wyrażasz.

Co konkretnie moze robić rodzic?

Pamietaj, ze dziecko uczy sie najbardziej w czasie zwyklych, codziennych aktywnosci. Dlatego nie musisz robić specjalnych “lekcji” wyrażania emocji. Wystarczy, że w sposób uważny będziesz wyrażać swoje własne emocje i dawać dziecku informacje zwrotne. 

  1. Bądź blisko dziecka – nie zostawiaj go w trakcie przeżywania emocji samego sobie. Czasem nie trzeba robic nic, wystarczy być obok (jestem tutaj obok ciebie). Czasem warto nazwać emocje dziecka (słyszę  jak wiele masz w sobie złości, Słyszę w Twoim głosie smutek…), czasem bedzie ważne, aby trzymać dziecko za rękę (czy mogę potrzymać twoją rękę?)
  2. Pozwól dziecku na płacz  – jest to jedna z form wyrażania emocji. Nie zatrzymuj placzu, nie zawstydzaj dziecka, pamietaj, ze dzieki temu ono wyrzuca z siebie emocje
  3. Pozwól dziecku na rozne formy wyrażania emocji, jesli tylko nie robią krzywdy innym ani sobie samemu. Być może dziecko będzie tupać, rzucać się na podłogę (w przypadku młodszych dzieci), czy nawet używać nieładnych słów (czasem te słowa są nasladowaniem słów rodzica). Pamietaj, że moment silnych emocji nie jest chwilą do pouczania dziecka czy dawania mu nauczki. Dopiero wtedy, gdy emocje miną  – jest czas na rozmowę i zastanowienie się: jaki sposób wyrażania emocji był dla ciebie najbardziej pomocny?
  4. Przedstaw swoje propozycje wyrażania emocji – najlepiej to robić po uspokojeniu się dziecka lub w formie zwykłej zabawy w różnych codziennych sytuacjach. Warto więc uczyć dziecko roznych sposobów oddychania, czy pozbywania się emocji w sposob fizyczny – “możesz kopać ten specjalny worek”, ” możesz skakać na tej trampolinie, na tej poduszce”, albo: “”możesz rzucać tymi piłeczkami do tego koszyka”.